Governing Body

The governing body has been reconstituted at a smaller size in line with the new Government guidance to ensure it has the range of skills it needs and can be cohesive and dynamic.  It is a combination of former governors and new governors selected for their skills, knowledge and experience.  It includes governors representative of the parents and staff.

The governing body are charged with driving up academy and student performance and ensuring that resources are used well to give every child the best possible education.  Its prime purpose in law is therefore to conduct the academy with a view to promoting high standards of educational achievement at the academy.

Its core functions are defined as:

  • ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction;
  • holding the headteacher to account for the educational performance of the academy and its students, and the performance management of staff
  • overseeing the financial performance of the academy and making sure its money is well spent

The governing body normally meets 6 times a year and has two main committees that meet once or twice a term:

  • Curriculum and Standards Committee
  • Finance, Personnel and General Purposes Committee

 

Contacting the Governors 

The clerk to the governing body is Ms Sarah Davies.

All correspondence to members of the Governing Body should be addressed to them at:
Duke’s Aldridge Academy, Trulock Road, Tottenham, London, N17 0PG

If you wish to contact a governor by telephone please call the Executive Assistant to the Principal, Ms Sonia East on 020 8275 4803.

If you wish to email the Chair of Governors, email chair@dukesacademy.org.uk

 

Governing Body Members

Governor Name
Type
Term of office start date
Term of office end dateRegister of interest
Attendance at 18-19 meetings
Malcolm Weston
Chair of Governors
1 September 2017
31 August 2022N/A
7 out of 7
Barbara Firth
Vice-Chair of Governors
1 September 2017
19 July 2019NACE
4 out of 7
Monica Duncan
Principal
N/A
N/AN/A
7 out of 7
Pearl Davis
Parent Governor
1 September 2017
31 August 2022N/A
4 out of 7
Amina Ishaq-Khan
Parent Governor
1 September 2017
19 January 2021N/A
7 out of 7

Sam Bawden
Staff Governor
20 September 2017
31 August 2022N/A
7 out of 7
Miller Hannah
Co-opted Governor
9 January 2018
31 August 2022N/A
5 out of 7
Tony Millard
Co-opted Governor
1 September 2017
31 August 2022N/A
3 out of 7
Stephanie TyrerCo-opted Governor17 January 201916 January 2023N/A3 out of 4